Neden Evlilikten Korkuyoruz?

evlilik-yorgunlugu
26 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 128 kez okundu.

Evlilik hayatımızda attığımız en önemli adımlardır. Bir kişi ile büyük bir sevgi sonucunda hayat birleştirmekteyiz. Birleştirdiğimiz hayat sonrasında ise; bizi bambaşka bir hayat beklemektedir. Birbirlerini çok seven ikili zaman zaman evlilikten de korkmaktaddır. Ancak evlilik korkusu genel olarak erkeklerde olduğu bilinse de kadınlarda da evlilik korkusu oluşmaktadır. Kadınlarda ki evililik korkusu da, erkeklerde ki evlilik korkusunun da sebepleri birbirinden farklıdır.
Kadınların genel korkusu eşime yeterli olabilecek miyim korkusudur. Kadınların bu korkusunun yanı sıra bir de çocuk korkusu bulunmaktadır. Fiziklerinin bozulacağı korkusu, çocuğuma nasıl bakacağım korkusu. Daha çok gencim çocuk sorumluluğu nasıl alacağım korkusu kadınları sarmaktadır. Ayrıca kadınların bir diğer korkusu ise; yemek nasıl yapacağım, nasıl sorumluluk alacağım korkusudur.
Erkekler ise evlilik korkularıyla zaten nam salmışlardır. Erkeklerin evlilik korkusunun sebeplerinin en başında bekarlık sultanlıktır düşüncesi gelmektedir. Erkeklerin bekarlık sultanlıktır şeklinde görmesinden dolayı evlilikten korkmaktadırlar. Ayrıca erkeklerin evlilikten korkmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi ise bağımsızlıklarını yitirecekleri korkusudur. Bağımsızlıklarına düşkün olan erkekler için bağımsızlıklarını kaybetmek adeta bir kabustur. Erkeklerde hayatlarını kendilerine göre planlamaktadırlar. Planlamış oldukları gelecekleri konusunda kaygıya düşmektedirler. Henüz yüksek lisans yapmadım. Evlenirsem hayallerimi yerine getiremem gibi düşünceler de erkekleri korkutan sebeplerdendir. Erkeklerin evlilik korkusunun başında gelen sebeplerden bir tanesi ise; sorumluluk duygusuur. Çünkü erkek evlenmekle birlikte sorumluluk sahibi olmaktadır ve sorumluluk erkeklere ağır gelebilir. Evlenmelerinden sonra bakmakla yükümlü oldukları eşleri, bakmakla yükümlü oldukları çocukları olmaktadır. Artık evlerine kesinlikle para getirmek zorundadırlar. Yalnızca para getirmek de değildir mesele artık kendileri kadar onları da düşünmek zorundadırlar. Tüm bu düşünceler sebebiyle de erkekler evlilikten korkmaktadırlar.
Erkek ve kadınların evlilik korkusu sebebiyle gerekirse bir ilişki terapistine başvurmaları gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git