İç Sesiniz Sizi Eleştiriyor Mu?

ic-ses-i624183-600
30 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 260 kez okundu.

Bazı dönemlerde içimizde bir ses devamlı olarak bizi eleştirmektedir. İçimizdeki sesin bizi eleştirme eğilimi ise günlük yapılan olaylarla ilgili çok fazla alakalıdır. İçimizdeki sesin sizi eleştirmesi sizi mutsuzluğa sürükleyebilir ve bu durum sizi çok rahatsız edebilir. İçimizdeki sesin eleştirmesinin sebepleri nelerdir?
1) Kendini ve Karşısındakini Suçlama Eğilimi: Bazı bireyler özellikle bir başarısızlıkla karşılaştıklarında ya da kötü bir olayla karşılaştıklarında kendini ve karşındakini suçlama eğilimi içine girmektedir. Bu suçlama eğilimi içindeki sesin konuşmasına sebep olmaktadır. Ancak bu bireyler öncelikle ne kadar çok denediklerini ve başarısız olduklarını kendilerine sormalıdırlar. Bazı kişiler daha ilk başarısızlıklarında hiç beceremiyorum, beceriksizim gibi durumların içerisine girmektedirler.
2) Felaket Senaryoları Yazmak: Bazı kişiler iyi düşünmek değil de sürekli olarak en kötü olanı dünürler. En kötü olanı düşündüklerinden dolayı da içindeki ses onları bir türlü rahat bırakmaz. Çünkü o içerideki ses sürekli olarak felaket senaryoları yazar. Mesela kızına ulaşamayan bir baba kızımın şarjı bitmiş olabilir yada telefonu duymamış olabilir düşüncesi yerine, kızımın başına bir şey mi geldi, düştü mü , öldü mü, kaldı mı diye düşünüyorsa bu büyük bir sorunun da habercisidir. Çünkü bu baba aklında felaket senaryoları yazma hastalığına kapılmış demektir. Bu da içindeki o içi huzursuz eden sesin hiç susmaması devamlı olarak konuşması anlamına gelmektedir.
3) Siyah Beyaz Düşüncelere Yönelmek: Yalnızca kötü düşünen ya da felaket senaryoları yazan kişiler kendileriyle konuşmazlar. Aynı zamanda iyi düşünen insanlarda kendi iç seslerin isusturamazlar. Daha doğrusu iyi ile kötü arasında devamlı olarak git geller yaşayan kişiler bu tarzda ki problemlerde çok sıklıkla karşılaşmaktadır. Bunun için de gerekirse tedavi görülmesi en doğru olanıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git